Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Камбанерија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎Државна историска библиотека: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Камбанерија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
[[Киево-печерска камбанерија|Киево-печерската камбанерија]] или ''Големата камбанерија'' е главната камбанерија на античкиот пештерски манастир.
 
Камбанеријата е највисоката градба во комплексот. Таа била градена во периодот од [[1731]] до [[1745]] година<ref name="Touring Kyiv">{{citeНаведена bookкнига|first=Ruta|last=Malikenaite|year=2003| title=Guidebook: Touring Kyiv|publisher=Baltija Dryk|location=Kiev|isbn=966-96041-3-3}}</ref> и дизајнирана од страна на архитектот Јохан Готфрид Шадел. Нејзината вкупна висина, со христијанскиот крст е 96,5 метри или 316 стапки. Камбанеријата била повредена во времето на [[Втората светска војна]] во [[1941]] година. Во [[1961]] година била санирана.
 
Камбанеријата е составена на четири спрата, а нејзината купола е позлатена. Пречникот на најниското ниво на кулата е 28,8 метри или 94 стапки а дебелината на првиот ред ѕидови е 8 метри (26 стапки). На четвртиот спрат се наоѓа часовник, чиј механизам е еден од најточните во гртадот. Сепак, според некои неговата точност зависи од времето на годината: во текот на зимата, часовникот работи малку побавно отколку во лето.

Прегледник