Разлика помеѓу преработките на „Узбечка азбука“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
'''Узбечката азбука''' е официјалното писмо кое се користи за запишување на [[узбечки јазик|узбечкиот јазик]]. Првично, до 1928 година, јазикот се пишувал со [[арапско писмо]]. Во периодот од 1928 до 1940 година арапското писмо било заменето со [[латиница]] и овој процес се одвивал кај сите [[туркиски јазици]].<ref>{{citeНаведена bookкнига |title=Language Planning and National Development: The Uzbek |last=Fierman |first=William |authorlink= |coauthors= |year=1991 |publisher=Walter de Gruyter |location= |isbn=3110124548 |pages=75 }}</ref> Во 1940 година узбечката латиница била заменета со [[кирилица]] која се користела сè до 1990. Кога [[Узбекистан]] станал независен официјално латиницата повторно се вовела како официјално писмо во Узбекистан, но сè уште кирилицата се користи во државата.
 
== Азбука ==

Прегледник