Билборд (магазин): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга)
 
==Историја==
Билборд е основан со Синсинати на 1 ноември, 1894, од Вилјам Х. Доналдсон и Џејмс Х. Хениган.<ref name="godfrey">{{CiteНаведена bookкнига|title=Историски речник на американското радио|first1=Донадл Џ.|last1=Годфри|first2=Фредерик А|last2=Леиг|year=1998|publisher=издавател „Greenwood Press“|location=Вестпорт, Синсинати|isbn=9780313296369}}</ref><ref name="schlager">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.billboard.com/bbcom/about_us/bbhistory.jsp |first=Кен|last=Шлагер|date=13 декември, 2005|work=web.archive.org|title=Историја на Билборд|accessdate=10-02-10 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20051213024449/http://www.billboard.com/bbcom/about_us/bbhistory.jsp |archivedate = 13 декември, 2005}}</ref> Оригинално е именуван како ''Рекламен Билборд'', весник за објавување на трговски предлози, па од тука и произлегува името.<ref name=godfrey /> По неколку години од неговото создавање, весникот почнал да пренесува вести во областа на забавата. Билборд станал весник за водење евиденција на циркузи, карневали, забавни паркови, претстави со [[кит]]ови, панаѓури, музички настани и други забавни настани во живо.
 
Со развивањето на индустријата на џубоксот во текот на 1930-тите, Билборд магазинот започнал да објавува музички листи. Оригинално имало само три пецифицирани жанровски листи, односно поп листа, ритам & блуз и кантри & вестерн листа. Билборд продолжил да објавува вести за карневали, панаѓури, забавни настани итн. сè до 1961 кога овие вести биле префрлени во посебен неделен магазин наречен „Amusement Business“.

Прегледник