Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 74 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: Ја знаат следната генеологија → Го знаат следното родословие:, ја знаат следната генеологија → го зна)
с (→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н)
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лешок живееле 540 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>
 
Според секретаротегзархискиот на бугарската егзархијасекретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>
 
Според Афанасиј Селишчев во 1929 година во Лешок имало 97 куќи и 580 жители, сите Македонци.<ref name=":2">Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>

Прегледник