Прејди на содржината

Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 170 бајти ,  пред 2 години
→‎Назив и значења: дополнување
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(#WPWPMK)
(→‎Назив и значења: дополнување)
[[Податотека:Mytilene.jpg|мини|260 п|десно|Најважна населба на островот, градот [[Митилена]]]]
Во [[Грчка митологија|грчката митологија]], заштитник на островот исто така се нарекувал „Лезбос“, син на [[Лапити|Лапит]] кој за жена ја зел [[Метимна]]. Зборот [[лезбејка|лезбејски]] се изведува од името на островот. Оваа придавка потекнува од делата на познатата поетеса од Лезбос, [[Сапфа|Сапфо]], во кои е опишана љуботав помеѓу [[жена|жени]].
Жители наи Лезбос се нарекуваат ''Лесвонијани'' (место Лезбијанци) или „по грчки“ ''Лесвиоти''
 
== Галерија ==
2.961

уредување