Прејди на содржината

Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 153 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(#WPWPMK)
(#WPWPMK)
[[Податотека:Olympos lesbos.jpg|мини|260 п|десно|Планина [[Олимп (Лезбос)|Олимп]] на Лезбос со највисок врв на островот]]
[[Податотека:Kallonis_bay_lesbos.jpg|мини|260 п|десно|Заливот Калонис во јужниот дел на островот]]
[[Податотека:Mytilene.jpg|мини|260 п|десно|Најважна населба на островот, градот [[Митилена]]]]
 
Во [[Грчка митологија|грчката митологија]], заштитник на островот исто така се нарекувал „Лезбос“, син на [[Лапити|Лапит]] кој за жена ја зел [[Метимна]]. Зборот [[лезбејка|лезбејски]] се изведува од името на островот. Оваа придавка потекнува од делата на познатата поетеса од Лезбос, [[Сапфа|Сапфо]], во кои е опишана љуботав помеѓу [[жена|жени]].
 
2.973

уредувања