Разлика помеѓу преработките на „Витилиго“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание (2)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание (2))
|MeshID = D014820
}}
'''Витилигото''' се изразува со бели дамки на кожата. Понекогаш дамките се распоредени симетрично. На пример, може да се случи да имате речиси еднакви дамки на левиот и на десниот показалец.<ref name="halder">{{citeНаведено journalсписание | last1 = Halder | first1 = RM | last2 = Chappell | first2 = JL | title = Vitiligo update | journal = Seminars in cutaneous medicine and surgery | volume = 28 | issue = 2 | pages = 86–92 | year = 2009 | pmid = 19608058 | doi = 10.1016/j.sder.2009.04.008 }}</ref> Распространоста низ светтот е околу 1% од вкупната популација.<ref name=pmid7977362>{{citeНаведено journalсписание |author=Nath SK, Majumder PP, Nordlund JJ |title=Genetic epidemiology of vitiligo: multilocus recessivity cross-validated |journal=American Journal of Human Genetics |volume=55 |issue=5 |pages=981–90 |year=1994 |pmid=7977362 |pmc=1918341}}</ref>
 
Првите знаци на губење на пигментот често се јавуваат пред даесеттата година од животот и можат да се изразат како период на брзо исчезнување на бојата на кожата по кој следи период со мали или никакви промени. Периодот на мирување на болеста може да трае со години. Напредувањето на болеста се разликува од случај до случај. Кај еден пациент може да се појават неколку дамки и потоа со години не сеслучуваат никакви промени. Кај друг, целата пигментација може да исчезне во рок од 6 месеци. Емоционалниот или телесниот стрес може да придонесат за побрзо ширење на болеста.
 
{{рв|Vitiligo}}
 
[[Категорија:Кожни болести]]
[[Категорија:Автоимуни болести]]
[[Категорија: Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]

Прегледник