Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
| publisher = E.J. Brill and Luzac and Co.
| place = Netherlands
| publication-date = 1993}}</ref> Следен управител бил [[Исак-бег]], кој бил испратен да ги предводи воените операции во Србија во текот на 1439 година. Подоцна Исак-бег бил заменет од неговиот син [[Иса-бег Исаковиќ]] на позицијата санџакбег на Скопскиот санџак.<ref>{{citeНаведено journalсписание|journal=Godišnjak|year=1953|accessdate=29 May 2011|page=46|publisher=Društvo Istoričara Bosne i Hercegovine|location=Sarajevo, SFR Yugoslavia|language=sh|quote=To se najbolje vidi iz sadržine vijesti na osnovu koje znamo za njihovu prisutnost u Bosni 1438 godine, a još bolje iz činjenice da se u proljeće sljedeće godine ovdje pojavio novi skopski sandžakbeg Isa-beg, sin dotadašnjeg skopskog sandžaka Ishak bega koji je bio upućen na akcije u Srbiji}}</ref>
 
Скопскиот санџак е формиран околу 1553/54 година, т.е. во средина на 16 век. Во рамките на Скопскиот санџак влегувале четири нахии, како и вакафските имоти во Скопје, Скопско, Тетово и Тетовско. Во склоп на Скопскиот санџак влегувале нахиите:

Прегледник