Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons|Category: → {{рв|)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
'''Дејвид Џуд Хејворт Ло''' (роден на 29 декември 1972 г.) — англиски глумец.
 
Тој добил номинации за два [[Оскар]]и, две награди на здружението на филмски глумци, три [[Златен глобус|Златни глобуси]] и две [[БАФТА]] награди, од кои добил една. Во 2007 година, тој добил почесна награда [[Сезар награда|Сезар]] за исклучителни филмски достигнувања и бил назначен за Витез од редот на уметноста и книжевноста од француската влада.<ref name=Barratt>{{citeНаведено journalсписание|last=Barratt|first=Nick|authorlink=Nick Barratt|date=9 September 2006|title= Family Detective: An investigation into our hidden histories. This week: actor Jude Law|journal=The Daily Telegraph|location=London|url=http://www.telegraph.co.uk/news/1435152/Family-Detective.html|page=16}}</ref>
 
Ло го привлекол вниманието на пошироката јавност со улогата во филмот ''[[Талентираниот господин Рипли]]'' (1999), за која добил БАФТА награда и номинации за Златен глобус и [[Оскар за најдобар глумец во споредна улога]]. Во 2004 година, тој добил номинации за наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА за улогата во епскиот воен филм ''[[Студена планина]]'' (2003). Други забележителни улоги тој играл во филмовите ''[[Гатака]]'' (1997), ''[[Непријател пред портите]]'' (2001), ''[[Вештачка интелигенција (филм)|Вештачка интелигенција]]'' (2001), ''[[Пат кон пропаста]]'' (2002), ''[[Алфи (филм од 2004)|Алфи]]'' (2004), ''[[Блискост (филм од 2004)|Блискост]]'' (2004), ''[[Одмор (филм од 2006)|Одмор]]'' (2006), ''[[Зараза (филм)|Зараза]]'' (2011), ''[[Хуго (филм)|Хуго]]'' (2011), ''[[Ана Каренина (филм од 2012)|Ана Каренина]]'' (2012), ''[[Нуспојави (филм од 2013)|Нуспојави]]'' (2013) и ''[[Гранд хотел Будимпешта]]'' (2014). Тој ја играл улогата на [[Д-р Вотсон]] во ''[[Шерлок Холмс (филм)|Шерлок Холмс]]'' (2009) и ''[[Шерлок Холмс: Игра на сенки]]'' (2011).

Прегледник