Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎Арапскиот свет: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, cite web → Наведена мрежна страница (65), Cite book → Наведена кни)
с (→‎Арапскиот свет: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание)
{{главна|Ал-Каеда во арапскиот свет}}
[[Податотека:INTEL-COGNITIVE-Cole.jpg|thumb|right|Напад на американскиот USS ''Cole'' во октомври 2000.]]
По [[обединување на Јемен|обединувањето на Јемен]] во [[1990]] година, [[вехабисти]]те започнале да внесуваат мисионери во земјата со цел да го дестабилизираат капиталистичкиот север. Иако е малку веројатно дека Бин Ладен и Саудиска Ал-Каеда биле директно поврзани, личните контакти кои ги направиле ќе бидат утврдени во следната декада и употребени за [[бомбардирањето на УСС Кол]]<ref>{{CiteНаведено journalсписание
| last = Weir
| first = Shelagh

Прегледник