Разлика помеѓу преработките на „Арабаџи Али-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница
(Создадена страница со: {{Infobox Officeholder | honorific-prefix = Арабаџи · Бахардирзаде · Кадија | name = Али | honorific-...)
 
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница)
}}
 
'''Арабаџи Али-паша''' (познат и како '''Бахардирзаде Али-паша'''; 1620–1693) — кратковремен [[Отоманско Царство|отомански]] [[голем везир на Отоманското Царство|голем везир]] во периодот од 1691 до 1692 година. неговиот епитет ''арабаџи'' значи „кочијаш“ на [[турски јазик|турски]], и ја означува неговата практика да ги погубуба или изгонува неговите непријатели во [[ѓубретарска двоколка]].<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница |url=http://www.tarihbilinci.com/forum/devlet-adamlari-223/arabaci-ali-pasa-25015/ |title=Online history |language=tr |access-date=2012-12-14 |archive-url=https://web.archive.org/web/20130215023953/http://www.tarihbilinci.com/forum/devlet-adamlari-223/arabaci-ali-pasa-25015/ |archive-date=2013-02-15 |url-status=dead }}</ref>
 
== Почетоци ==

Прегледник