Разлика помеѓу преработките на „Клара Асишка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
|major_shrine=[[Базилика Света Клара]], [[Асизи]]
}}
'''Света Клара Асишка''' (родена на {{роден на|16|јули|1194}}, во {{роден во|Асизи}} – почината на {{починат на|11|август|1253}}, во {{починат во|Асизи}}) – втемелувач на женскиот [[Францисканци|францискански]] ред кој е наречен по неа „клариси“ и ги напишала Правилата за живот на овој ред.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://anne.ontargetwebsolutions.com/~friars/archive/stfrancis/St_Clare_of_Assisi/stf_chronology_st_clare_of_assisi.htm |title=Chronology & Rule of Life of St. Clare |publisher=Franciscan Friars of the Third Order Regular |accessdate=17 June 2019}}</ref>
 
== Животопис ==

Прегледник