Разлика помеѓу преработките на „Пежо 107“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 76 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}})
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
| assembly = [[Колин]], [[Чешка]]
|predecessor = [[Пежо 106]]<br />[[Пежо 1007]]
|successor = [[Пежо 108]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.autoexpress.co.uk/peugeot/108/61511/new-peugeot-108-be-built-toyota |title=New Peugeot 108 to be built with Toyota |publisher=Auto Express |date=2012-11-23 |accessdate=}}</ref>
|aka = [[Ситроен Ц1]]<br />[[Тојота ајго]]
|class = [[мал градски автомобил]] ([[А-сегмент|А]])
[[Тојота]] и [[група ПСА|групата ПСА]] во [[2001]] година долучиле да направат мал заеднички автомобил за да ги поделат трошоците за развој. На саемот за автомобили во [[Женева]] во 2005 година претставиле три автомобили, [[Тојота ајго]], [[Ситроен Ц1]] и Пежо 107. Биле развиени на заедничка платформа и сите три се произведувале во иста фабрика во [[Колин]], во [[Чешка]].
 
Ајго, 107 и Ц1 ја делат основната платформа, но веќе на прв поглед видливо е дека дизајнерите за поедините марки одлично ја завршиле работата и ги поврзале овие автомобили со автомобилите од својата марка. Сите три возила се долги околу 3,4 метри, широки 1,6 метри и високи околу 1,4 метри. Возилата биле наменети за 4 лица и имало модели со 3 и 5 врати. Овие штедливи возила поседувале напредни технологии во поглед на безбедноста и заштитата на околината. Производниот капацитет на погонот била 300.000 возила годишно, по 100.000 од секој автомобил. Продажбата почнала во јули 2005.<ref name="П107">{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://avtomarket.ru/catalog/Peugeot/107/ |title=Историјат 107 |author= |authorlink= |coauthors= |date= |format= |work= |publisher=avtomarket.ru |language=ru |archiveurl= |archivedate= |quote= |accessdate=}}</ref>
 
Пежо 107 два пати, во исто време со Ц1 и Тојота, во 2009 и 2012 година, бил редизајниран.<ref name="П107"/> Производството било прекинато во 2014 година, кога го наследил [[Пежо 108]].

Прегледник