Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Камерон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 226 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, cite web → Наведена мрежна страница (5)
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, cite web → Наведена мрежна страница (5))
| website =
}}
'''Дејвид Вилијам Доналд Камерон''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''David William Donald Cameron'', роден на 9 октомври 1966)<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.wargs.com/noble/cameron.html|title=Ancestry of David Cameron|accessdate=2011-04-18}}</ref> е британски политичар. Тој бил премиер на Обединетото Кралство од 2010 до 2016. Тој бил прв лорд на ризницата, а до јули 2016 бил и лидер на [[Конзервативна партија (Обединето Кралство)|Конзервативната партија]].
 
На 24 јуни 2016, ден откако Британците на референдум изгласале излегување од [[Европска Унија|Европската Унија]]<ref name=bbc36615028>{{CiteНаведена webмрежна страница|url=https://www.bbc.com/news/uk-politics-36615028|title=EU referendum: UK votes to leave in historic referendum - BBC News|language=en-GB|accessdate=2016-06-24}}</ref>, Камерон најавил дека до октомври истата година ќе поднесе оставка, за на конференцијата на Конзервативната партија да се избере нов лидер, а со тоа и нов премиер.<ref name=bbc36615028/> <ref name="The Guardian 2016-06-24">{{cite news |last=Stewart |first=Heather |last2=Mason |first2=Rowena |last3=Syal |first3=Rajeev |url=https://www.theguardian.com/politics/2016/jun/24/david-cameron-resigns-after-uk-votes-to-leave-european-union |title=David Cameron resigns after UK votes to leave European Union |work=The Guardian |date=2016-06-24 |quote=Премиерот најави оставка откако опцијата за излегување од ЕУ победи по поделбнувачката референдумска кампања}}</ref> [[Тереза Меј]] бил единствен кандидат на партиските избори и на 13 јули била избрана за нов лидер на Конзервативците и нов премиер на Обединетото Кралство.<ref name="wednesday">{{citeНаведена мрежна webстраница |url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-36768148 |title=Theresa May to succeed Cameron as UK PM on Wednesday |date=13 July 2016 |website=BBC |publisher=BBC |accessdate=11 July 2016 |quote=Дејвид Камерон најверојатно ќе ја предаде функцијата на Тереза Меј по пратеничките прашања во среда.}}</ref>
 
==Ран живот и кариера==
Дејвид е венчан за [[Саманта Камерон]], со која има 3 деца. Неговиот син Иван бил роден со хендикеп и починал на шест годишна возраст. Ненси Гвен била родена во 2004, Артур во 2006, а најмладото дете, Флоренс, било родено на одмор во [[Корнвал]] во 2010.
 
За себе вели дека е [[феминист]],<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=https://www.theguardian.com/politics/2013/oct/02/david-cameron-i-am-feminist|title=David Cameron: 'I am a feminist'|first=Press|last=Association|date=2 October 2013|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref> но многумина не се согласуваат.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=https://www.theguardian.com/commentisfree/2013/sep/27/david-cameron-not-feminist-red-magazine|title=So David Cameron is not a feminist. Well, knock me down with a feather - Rhiannon Lucy Cosslett|first=Rhiannon Lucy|last=Cosslett|date=27 September 2013|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref> За време на дебата со пратеничката Анџела Игл во април 2011, ѝ се обратил со зборовите „смири се, драга“<ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-13207256|title=David Cameron tells MP Angela Eagle: 'Calm down, dear'|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref>, што разлутело голем број луѓе, кои ова го користат како доказ дека не е феминист.
 
==Наводи==
 
{{Премиери на Обединетото Кралство}}
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Камерон, Дејвид}}

Прегледник