Хоџкинов лимфом: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Надворешни врски: Погрешно заведена каегорија using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
<!-- Епидемиологија и историја -->
Во 2015 околу 574,000 луѓе имале Хоџкинов лимфом, а 23,900 починале. Во САД, 0.2% од луѓето ја добиваат болеста во некој период од нивниот живот.<ref name=SEER2016/> Најчесто се дијагностицира помеѓу 20 и 40 години.<ref name=SEER2016>{{citeНаведена webмрежна страница |title= SEER Stat Fact Sheets: Hodgkin Lymphoma |url= http://seer.cancer.gov/statfacts/html/hodg.html |website= NCI |accessdate= 13 August 2016 |date= April 2016 |url-status= |archiveurl= https://web.archive.org/web/20121017064937/http://seer.cancer.gov/statfacts/html/hodg.html |archivedate= 17 October 2012 |df= }}</ref> Се нарекува според англискиот лекар [[Томас Хоџкин]], кој прв ја опишал во 1832 година.<ref name="Hodgkin1832">{{cite journal |title=On some morbid experiences of the absorbent glands and spleen |author= Hodgkin T |journal= Med Chir Trans |volume=17 |pages= 69–97 |year=1832}}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник