Разлика помеѓу преработките на „Разузнавачка служба“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
[[File:Nhb-exterior-020.jpg|thumb|250px|Центарот за разузнавање Џорџ Буш е седиште на [[Централна разузнавачка агенција|Централната разузнавачка агенција]] во САД.]]
'''Разузнавачка служба''' е [[владина агенција]] одговорна за собирање, [[Разузнавачка анализа|анализа]], и експлоатација на информации со цел поддршка на спроведувањето на законот, [[национална безбедност|националната безбедност]], [[војска]]та, и [[надворешна политика|надворешната политика]].<ref name=BI>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.businessinsider.com/17-agencies-of-the-us-intelligence-community-2013-5|work=[[Business Insider]]|title=These 17 Agencies Make Up The Most Sophisticated Spy Network In The World|author=Szoldra, Paul|date=May 11, 2013}}</ref>
 
Средствана на прибирање на информациите се отворени или тајни и може да вклучуваат [[шпионажа]], [[пресретнување на комуникациите]], [[криптоанализа]], соработка со други институции и оценка на јавните извори.

Прегледник