Маринер 1: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 76 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
'''Маринер 1''' – било првото вселенско летало од американската [[Програма Маринер|програмата Маринер]]. Леталото било дизајнирано за орбитирање околу [[Венера]] и собирање детални информации за неговата површина. Мисијата не била успешна, во 09:26:16 UT, помалку од 300 секунди по лансирањето на 22 јули 1962 година, мисијата била отповикана.
 
Леталото требало да тргне директно кон [[Венера]], но при полетувањето дошло до откажување на системот за управување заради софтверска грешка на истиот<ref name="nssdc">{{citeНаведена webмрежна страница | url = http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraftDisplay.do?id=MARIN1 | title = Mariner 1 | publisher = [[NASA]] | date = 2008-08-05 | version = 4.0.8 | accessdate = }}</ref>. При услови на неконтролирано летало, 294, 5 секунди по неговото лансирање, одговорниот офицер наредил откажување на мисијата и уништување на леталото<ref>{{citeНаведена мрежна webстраница | url = http://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=FB0A16F63C59137B93C1AB178CD85F468685F9 | title = Venus Shot Fails as Rocket Strays | publisher = [[New York Times]] | date = 1962-07-23 | format = fee required | accessdate = }}</ref> . Проценето било дека ракетата се срушила во северниот [[Атлантски Океан|Атлантик]], во ненаселена област.
 
За лансирање се користела Атлас-Агена, како и за [[Маринер 2]], [[Маринер 3]], [[Маринер 4]] и [[Маринер 5]]. Причината зошто е изгубен контактот на моторот со командата не е познат. Пет недели подоцна, мисијата на Маринер 1 ја извршил Маринер 2.

Прегледник