Разлика помеѓу преработките на „Бесмртните“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 114 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
 
==Херодот==
[[Херодот]] ги опишал „Бесмртните“ како [[тешка пешадија]], водени од [[Хидарн II|Хидарн]], и кои постојано биле точно 10.000 на број. Тој исто така напишал дека името на оваа воена единица доаѓа од обичајот да се замени со нов член секој што е убиен, повреден или болен, со што единицата има постојана сила.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |title=The Persian Immortals |url=http://www.livius.org/ia-in/immortals/immortals.html|author=Jona Lendering|date= |work=Ancient Persia |publisher= |accessdate=6 September 2009}}</ref>
 
Оваа елитна единица е наречена „Бесмртните“ само во изворите кои се базираат врз пишувањето на Херодот. Во персиските извори наоѓаме доказ за постоењето на постојана единица, иако не се наречени „Бесмртни“.<ref name=IranChamberImmortals/> „Можно е информаторот на Херодот да ги измешал именките: Anûšiya („пријатели“) и Anauša („бесмртни“)“,<ref name=IranChamberImmortals>[http://www.iranchamber.com/history/achaemenids/immortals.php Lendering, Jona, ''Immortals, Greek name for an elite regiment in the ancient Achaemenid empire'', Iran Chamber Society]</ref> но ова тврдење не е прифатено од [[Рудигер Шмит]].
 
==Историја==
Бесмртните одиграле клучна улога во битките на [[Камбис II]] ([[Битка кај Пелузија|освојувањето на Египет]] во 525 година п.н.е.) и на [[Дариј I]] (освојувањето на помали кралства - северен Пенџаб и Синд, денес во Пакистан, и Скитија, во 520 година п.н.е. и 513 година п.н.е.). Бесмртните учествувале во [[Термопилска битка|Термопилската битка]] во 480 година п.н.е.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |title=Thermopylae|author=Jona Lendering|url=http://www.livius.org/th/thermopylae/thermopylae2.html |date= |work=Ancient Persia |publisher= |accessdate=6 September 2009}}.</ref> и биле дел од персиската војска при заземање на Грција, во 479 година п.н.е.
 
Во текот на последните декади од Ахеменидското Царство, улогата на главниот командант на Бесмртните (''хазарапатиш'') била проширена со тоа што тој станувал и главен министер на кралот.<ref name="Jim Hicks page 61">Jim Hicks, page 61, "The Persians", 1975 Time-Life International</ref> Телохранителите на кралот кои биле во директен контакт со него, од пред тоа биле дел од одредена одбрана чета од илјада силни мажи.<ref name="Jim Hicks page 61"/>
 
*Во филмот од 1962 година, ''[[300 Спартанци (филм)|300 Спартанци]]'', Бесмртните носат копје и плетени штитови како и вистинските Бесмртни. Но, главно се облечени во црна или темна боја, што е спротивно на историското претставување на Бесмртните.<ref name=27Oct10/>
*Стрипот на [[Френк Милер]] од 1998 година, ''[[300 (стрип)|300]]'', и филмот кој е снимен во 2006 година врз основа на стрипот, [[300 (филм)|300]], ни претставуваат измислена верзија на Бесмртните во [[Термопилска битка|Термопилската битка]]. Овде, Бесмртните носат метални маски во стилот на јапонските [[менгу]], претставени се нечовечни и изобличени, и имаат пар мечеви, кои наликуваат на јапонските [[вакизаши]].<ref name=27Oct10>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.iranian.com/main/2010/oct/guards-shahanshah-1|title=''The Guards of the Shahanshah, How to fight, carry weapons, ride horses and learn archery''|first=Nabil|last=Rastani|date=27 October 2010}}</ref>
*На американскиот ТВ канал за историја ([[History Channel]]), прикажан е документарец со наслов ''Последните 300'' (Last Stand of the 300) каде се појавуваат Бесмртните како дел од Термопилската битка. Во оваа верзија, [[тијара]]та што ја носат Бесмртните е прикажана како црна маска од платно која го прекрива целото лице, а е доволно проѕирна за да се гледа низ неа.<ref name=27Oct10/>
 

Прегледник