Хироши Амано: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 76 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
| caption =
| birth_date = {{Birth date and age|1960|9|11|df=yes}}
| birth_place = [[Хамамацу]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=University Webpage|url=http://profs.provost.nagoya-u.ac.jp/view/html/100001778_en.html|website=Nagoya University|accessdate=October 7, 2014}}</ref>
| death_date =
| death_place =
}}
 
'''Хироши Амано''' ({{lang-ja|天野 浩}} {{роден на|11|септември|1960}}) — јапонски [[физичар]] кој бил награден со [[Нобелова награда за физика]] во 2014 година заедно со [[Исаму Акасаки]] и [[Шуџи Накамура]] за „за пронаоѓањето на ефикасната сина [[светлечка диода]] која овозможила сјајна и заштедувачки бели извори на светлина“.<ref name=NobelPrize>{{citeНаведена webмрежна страница|title=The 2014 Nobel Prize in Physics - Press Release|url=http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2014/press.html|website=Nobelprize.org|publisher=Nobel Media AB 2014|accessdate=October 7, 2014}}</ref>
 
==Животопис==

Прегледник