Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
аха да
с (се бара извор)
(аха да)
име=Анастас Jанков |
портрет= Anastas_Jankov.jpg |
опис=бугарски офицер и македонски револуционер |
наставка= |
роден-дата={{роден на|18|март|1857}} |
}}
 
И „[[Врховисти|врховистот]]”, бугарскиот [[полковник]] '''Анастас Јанков''' (?-[[1906]]) од село [[Загоричани]], кога во [[1902]] година отиде со голема чета во [[Костур (град)|Костур]]ско за да крева „[[востание]]”, издаде проглас во кој меѓу другото се вели: ''„Македонци! Сетете се за светскиот победител, за светската слава на Македонија великиот Александар Македонски; сетете се за храбриот цар Самуил, македонскиот великан, за прекрасниот Марко Крале општословенска слава, - дека во нив течела македонска крв; тие од небесните височини бдеат и го благословуваат нашето започнато дело. Да се покажеме достојни нивни потомци: да им ги зачуваме славните имиња и да го зачудиме светот со нашата храброст, умешност и самопожртвуваност; да го отресеме од себе срамниот јарем што нè гуши пет века...”''{{факт}}
 
 
{{Буг-никулец}}
 
[[Категорија:ВМОРО]]
 
[[Категорија:Бугарски револуционери|Јанков,Анастас]]
[[Категорија:Бугарски офицери од Македонија|Јанков, Анастас]]
 
[[bg:Анастас Янков]]

Прегледник