Разлика помеѓу преработките на „Нилосахарски јазици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: лингвистот → јазичарот
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: лингвистот → јазичарот)
== Јазици ==
=== Поделба според Џозеф Гринберг ===
Според лингвистотјазичарот Џозеф Гринберг, во оваа фамилија на јазици влегуваат следните јазични групи:
# Комуски јазици ([[Комански јазици]] и [[Гумуски јазик]])
# [[Сахарски јазици]] (вклучувајќи го и [[Канурски јазик]])
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Нилосахарски јазици|*]]

Прегледник