Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 3 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
| genre = детективски роман
| publisher = [[George Newnes]]
| release_date = 1902<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.s4ulanguages.com/sherlock.html |title=Facsimile of the 1st edition (1902) |publisher=S4ulanguages.com |date= |accessdate=2010-04-20}}</ref>
| english_release_date =
| media_type = печатено
 
== Главни ликови ==
'''Шерлок Холмс''' – главниот лик во романот, детективот од улицата [[221b Baker Street]] од Лондон кој ќе ја реши мистеријата околу ѕверот и убиставата.
 
'''Џон Вотсон'''– раскажувачот на приказната, соработник на Шерлок Холмс и негов пријател.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Романи]]
[[Категорија:Книги од Артур Конан Дојл]]

Прегледник