Разлика помеѓу преработките на „Светско наследство на УНЕСКО“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Критериуми за избор на светското наследство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: например → на пример)
с (→‎Критериуми за избор на светското наследство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
== Критериуми за избор на светското наследство ==
Номинираните места треба да бидат од „извонредна универзална вредност“ и да исполнуваат барем еден од следниве десет критериуми.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://whc.unesco.org/en/criteria/|title=Criteria for Selection|publisher=World Heritage|accessdate=2006-10-14}}</ref>
 
=== Критериуми за културно наследство ===

Прегледник