Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Надворешни Врски: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Трејси Чепмен''' (родена на [[30 март]] [[1964]]) е американска пејачка-текстописец, најпозната со нејзините синглови “Fast Car”, Talkin' 'bout a Revolution”, Baby Can I Hold You” и Give Me One Reason”. Таа е мулти-платинест изведувач и е четири пати [[Греми]] наградена.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Родена во [[Кливленд]], [[Охајо]], Трејси Чепмен започнува да свири гитара и да пишува песни на единаесет годишна возраст. Примена е во „Подобра Шанса“ (A Better Chance), национален ресурс за идентифицирање, регрутирање и развој на водачи меѓу обоените надарени академски студенти, што на неа и овозможил да учи во Вудстер Скул во [[Конектикат]] и на крај е примена во [[Туфтс]] Универзитетот во [[Медфорд]], [[Масачусетс]].
 

Прегледник