Разлика помеѓу преработките на „Ресул Шабани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: Литературно творештво → Книжевно творештво using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Ресул Шабани''' ([[албански јазик|албански]]: ''Resul Shabani'') е [[Албанци|албански]] [[поет]], прозаист, драмски писател и преведувач од [[Република Македонија]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Шабани е роден на [[14 октомври]] [[1944]] година во селото [[Калишта]], [[Струга|Струшко]]. Завршил Виша педагошка школа во [[Скопје]]<ref name="ПЕН">[http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Македонски ПЕН Центар: Био-библиографски белешки за членовите - Ресул Шабани'] посетено на 8 март, 2008.</ref>, како и албанска литература на Универзитетот во [[Приштина]]<ref name="voix">[http://www.voixdelamediterranee.com/2005/index_poetes.html Voix de la Méditerranée - Resul Shabani'] посетено на 8 март, 2008.</ref>. Бил наставник по [[албански јазик]], а потоа новинар и уредник на културната рубрика во ''[[Флака]]'', одговорен уредник на списанието ''Јехона''. Бил одговорен уредник на списанието за деца ''Гезими'' и член на Управниот одбор на [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]], како и надворешен советник за издавачка дејност во [[Министерство за култура|Министерството за култура]]<ref name="ПЕН"/>. За време и по неговиот ангажман во министерството, Шабани и неговата издавачка куќа ''Серембе'' се обвинети од страна на повеќе албански издавачи за наводна привилегирана положба при доделувањето на средства за издавачка дејност.<ref name="ЗАИ">[http://www.libri.org.mk/mk/index.php?id=3 ЗАИ - Јавно писмо до министерството за култура'] посетено на 8 март, 2008.</ref>
 

Прегледник