Михајло Маневски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Михајло Маневски''' (роден на {{роден на|26|декември|1937}} година во [[Башино Село]], [[Велешко]]) — македонски правник и политичар. За време на комунизмот бил член на Извршниот совет на Собранието на СРМ (од [[1986]] до [[1991]]), а по осамостојувањето на Македонија бил министер за правда од [[2006]] до [[2011]] година.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Маневски е роден во [[велешко]] [[Башино Село]] на [[26 декември]] [[1937]] година. Дипломирал на [[Правен факултет „Јустинијан I“ - Скопје|Правниот факултет]] во [[Скопје]] [[1960]] година. Во текот на својата кариера извршувал голем број на функции. Бил заменик околиски јавен обвинител во [[Штип]], јавен обвинител во Основното јавно обвинителство во [[Велес]], а од [[1966]] до [[1976]] година бил заменик на Окружниот јавен обвинител во [[Скопје]]. Од [[1976]] до [[1984]] година бил заменик на јавниот обвинител на Македонија. Од [[1984]] до [[1986]] година бил претседател на Окружниот суд во Скопје.
 
Во [[1986]] година бил избран за член на [[Извршен совет на Собранието на Македонија од 1986|Извршниот совет на Собранието на СРМ]] и министер за правосудство и управа.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/A3BE741752F943469204887F05039392.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија 18/1986, 2 стр.]</ref> Функцијата ја извршувал до [[1991]] година.
 
Од [[1994]] до [[2000]] година бил советник во Владата, а во [[2000]] година бил именуван за заменик на јавниот обвинител на Македонија. Во [[2002]] година бил избран за член на [[Државна комисија за спречување на корупцијата|Државната комисија за спречување на корупцијата]], а во декември [[2005]] година бил избран и за нејзин претседател.

Прегледник