Разлика помеѓу преработките на „Клара Асишка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Света Клара Асишка''' (родена на {{роден на|16|јули|1194}}, во {{роден во|Асизи}} – почината на {{починат на|11|август|1253}}, во {{починат во|Асизи}}) – втемелувач на женскиот [[Францисканци|францискански]] ред кој е наречен по неа „клариси“ и ги напишала Правилата за живот на овој ред.<ref>{{cite web |url=http://anne.ontargetwebsolutions.com/~friars/archive/stfrancis/St_Clare_of_Assisi/stf_chronology_st_clare_of_assisi.htm |title=Chronology & Rule of Life of St. Clare |publisher=Franciscan Friars of the Third Order Regular |accessdate=17 June 2019}}</ref>
 
== БиографијаЖивотопис ==
Клара била родена во 1194 година во [[Асизи]]. Потекнувала од аристократски род, и како таква била предодредена за политички брак. Во осумнаесеттата година побегнала од таквиот живот и станала следбеник и близок пријател на [[Франциск Асишки]]. Го засакала животот во сиромаштија и во 1212 година се затворила во строгиот манастир Св. Дамјан во близина на Асизи. Со помош на Франциск, Клара основала женски францискански ред - [[клариси]]. Со години се борела протива папската курија да го прифатат правилото на Св. Бенедикт за монахињи и да бара извор на приходи за манастирот на кои би можела да се потпре. Два дена пред нејзината смрт, [[Папа Александар IV|папата Александар]] го одобрил правилото кое таа го составила и кое го нагласувало францисканското начело на лично и заедничко сиромаштво, но кое се спроведува во затворено опкружување.
 

Прегледник