Разлика помеѓу преработките на „Касехемви“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Според проучувањето на Тоби Вилкинсон на Кралските анали од древен Египет од [[Камен од Палермо|Каменот од Палермо]], Касехемви владеел 17,5 или речиси 18 години.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Касехемви бил наследник на [[Сет-Перибсен]], иако некои [[Египтологија|египтолози]] веруваат дека друг фараон, Касехем, владеел меѓу нив. Меѓутоа, повеќето научници веруваат дека Касехем и Касехемви се всушност иста личност.<ref>[http://www.digitalegypt.ucl.ac.uk/chronology/kingkhasekhem.html King Khasekhem] {{Семарх}}</ref> Касехем можел да го смени своето име во Касехемви откако тој го споил [[Горен Египет|Горниот]] и [[Долен Египет|Долниот Египет]] по [[граѓанска војна]] меѓу следбениците на боговите [[Хор (бог)|Хор]] и [[Сет (бог)|Сет]]. Други веруваат дека тој го поразил владеачкиот крал, Сет-Перибсен, откако се вратил во Египет по угушувањето на бунтот во [[Нубија]].
 

Прегледник