Разлика помеѓу преработките на „Динчо Вретенаров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
}}
'''Динчо Вретенаров''', со псевдоним ''Кескинов'', бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[ВМРО (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]], тој еден од физичките убици на [[Тодор Александров]].
== БиографијаЖивотопис ==
Динчо Вретенаров е роден во с. [[Спатово (Серско)|Спатово]], [[Серско]]. По 1919 година учествува во основањето на ВМРО во [[Петрич]]ко. На 27 август 1921 година заедно со [[Штерију Влахов]] го убиваат петричкиот окружен управник Борис Козлев, по што стануваат нелегални. Станува околиски војвода во [[Мелник|Мелничко]]. На крајот на август 1924 година Штерју Влахов и Динчо Вретенаров го извршуваат убиството на Тодор Александров во Пирин. Основната претпоствка е дека двајцата ја извршиле наредбата на [[Александар Василев - Алеко Паша|Алеко Василев]] и [[Георги Атанасов]], а според други убиството е спонтан израз на стравувањата на Штеријо Влахов да се елиминираат без пресуда <ref>Гаджев, Иван. „Иван Михайлов - отвъд легендите“, Том I, София 2007, Университетско издателство „Св. Климен Охридски“, стр. 396-397</ref>.
 

Прегледник