Разлика помеѓу преработките на „Димитар Бузлевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
|primeminister1 = [[Бранко Црвенковски]]
|deputy1 =
|term_start1 = [[20 декември ]] [[1994]]
|term_end1 = [[29 мај]] [[1997]]
|predecessor1 = [[Антони Пешев]]
'''Димитар Бузлевски''' (роден во {{роден на|||1952}} година во [[Јанковец]], [[Ресен]]ско) — македонски политичар.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Димитар Бузлевски завршил на Економскиот факултет во Скопје. По дипломирањето се вработил во претпријатието „Агроплод“ во [[Ресен]]. Во периодот од [[20 декември]] [[1994]] година до [[29 мај]] [[1997]] година ја извршувал функцијата [[Министер за транспорт и врски на Македонија|Министер за урбанизам, градежништво, транспорт и екологија]] на [[Република Македонија]], и до 1998 година бил потпретседател на Владата на Република Македонија.
 
На [[Локални избори во Македонија (2005)|Локалните избори]] од [[2005]] година, Бузлевски бил избран за [[Општина Ресен|Градоначалник на Општина Ресен]], и на оваа функција се задржал до [[2009]] година. Во [[2012]] година бил исклучен од членството на [[СДСМ]], по кое на [[Локални избори во Македонија (2013)|Локалните избори]] од [[2013]] година се кандитирал повторно за [[Општина Ресен|Градоначалник на Општина Ресен]], но на изборите на победил<ref>[http://izbornaarhiva.mk/#e-2013-local Изборна архива]</ref>.
 
 
== Наводи ==
{{s-off}}
{{s-bef|before=[[Антони Пешев]]}}
{{s-ttl|title=[[Министер за транспорт и врски на Македонија|Министер за урбанизам, градежништво, транспорт и екологија]]|years= [[20 декември ]] [[1994]] - [[29 мај]] [[1997]]}}
{{s-aft|after=[[Абдулменаф Беџети]]}}
{{S-end}}
[[Категорија:Министри за транспорт и врски на Република Македонија]]
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:политичариПолитичари од СДСМ]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 1992]]
[[Категорија:Пратенички состав 1998-2002]]

Прегледник