Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Анж Жак Габриел''' ({{lang-fr|Ange-Jacques Gabriel}}; [[23 октомври]] [[1698]] - [[4 јануари]] [[1782]]) — истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателен во својата генерација, којшто бил главен архитект на дворот на кралот [[Луј XV]], стекнувајќи се со чинот на [[Прв кралски артхитект]]. Тој бил еден од најзначајните претставници на француската [[класична архитектура]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал во текот на речиси целото владеење на [[Луј XV]].
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|десно|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
Во 1754 г. Габриел почнал да работи на симетричните палатијални фасади на зданијата што ја образуваат северната меѓа на тогашниот плоштад „Луј XV“ (сегашен плоштад „[[Плоштад Конкорд| Конкорд]]“) во Париз, завршувајќи ги во 1763. Зданието десно служело како складиште за кралската покуќнина (''mobilier de la couronne''), со луксузно сместување за управникот. Од 1789 наваму во зданието е сместен [[адмиралштаб]]от.
 
Габриеловата воздржаност во планирањето и детаљите претставувала движечка сила во преодот од [[рококо]] во [[неокласична архитектура|неокласицизмот]]. Во текот на четири децении Габриел бил единствениот одговорен за изградба во Версај (објект во поново време наречен „Габриелово крило“), но и за постојаната преработка на одаите во Версај. Неговиот „[[Мал Тријанон]]“ претставува бисер на францускиот класицизам.
Габриел починал во Париз во [[1782]] г.
 
== Поважни дела ==
{{Ризница-врска|Ange-Jacques Gabriel}}
* [http://www.greatbuildings.com/architects/Ange-Jacques_Gabriel.html Анж Жак Габриел] - „Great Buildings Online“ {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник