Алберт Сониксен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
}}
'''Алберт Сониксен''' ([[англиски]]: ''Albert Sonnichsen'') бил американски новинар, заштитник на македонско - одринската револуционерната борба во [[Македонија (регион)|Македонија]] и [[Одринско]].
== БиографијаЖивотопис ==
Алберт Сониксен е роден на 5 мај 1878 година во [[Сан Франциско]]. На 21 години во 1899 година заминал како учесник во американска експедиција за [[Филипините]], каде што поминал на страната на бунтовничките локални племиња. Во 1901 година во [[Њујорк]] ја објавил својата прва книга со спомени од оваа авантура.
[[Податотека:Albert Sonikson macedonia.jpg|лево|мини|250п|Обиколката на Алберт Сониксен во Македонија.]]

Прегледник