Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Стандард Оил е основана во Охајо како партнерство на Џон Д. Рокфелер, неговиот брат Вилијам Рокфелер, Хенри Флагер, Џејбс Боствик, Семјуел Ендрјус и Стивен Харкенс како партнер без право на глас. Како побарувачката за керозин и бензинот нагло се зголемиле, богатството на Рокфелер, исто така, се зголемува и станува најбогатиот човек во светот, во неговото време, неговата состојба во времето на смртта беше долари 1,4 милијарди (номинална 1937.) NYTimes проценува дека неговото богатство е околу 192.000.000.000 $ еквивалент 2006 година. Рокфелер беше еден од најголемите филантропи на САД, основач на фондацијата Рокфелер, жртвувано голема количина на медицинските истражувања, образованието, особено, за борба против жолта треска. Тој, исто така, основан е и Универзитетот во Чикаго и Рокфелер Универзитетот. Тој имаше четири ќерки и еден син, кој е наследник на раководството на фондацијата Рокфелер.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.bgsu.edu/departments/acs/1890s/rockefeller/bio2.htm |title=John D. and Standard Oil |accessdate=2008-05-13 |publisher=Bowling Green State University}}</ref>

Прегледник