Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Јосиф Даскалов''' ({{роден на|||1868}}, {{роден во|Кратово}} - {{починат на|||1909}}, [[Подрум Кале]], [[Турција]]) — [[Македонци|македонски]] револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и раководител на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Даскалов е роден во [[1868]] година во [[Кратово]], тогаш во [[Отоманското Царство]]. Завршил IV класа во педагошкото училиште во Ќустендил и станал учител, како и неговиот татко учителот Димитри. Предавал во Скопје, Кратово и на други места. Во 1894 година станал член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], бил заколнат од [[Гоце Делчев]] и бил главен организатор на комитетите во Кратовско.
 

Прегледник