Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
[[Податотека:Hydroelectric dam without text.jpg|мини|Хидроелектрана-шема: А-резервоар, Б-зграда, Ц-турбина, Д-генератор, Е-влез на вода, Ф-цевка за вода, Г-високонапонска линија, Х-река]]
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
Поради проучавањата на хидроенергетиката потребно е да познаваш неколку карактеристики на овој потенцијал.
* '''Теоретски потенцијал на водната сила''' е теоретски возможна [[сила]] која [[водотек]] може да ти ја обезбеди без обзира на [[техника|техничка]] и [[економија|економска]] страна на остварливост [[растение|растенија]]. За сметката на овај показател потребно е да ги познаваш висинските разлики за растојанија на податоци единици, подолг профил на[[река]] и [[поток]], во времетраење и учество на сила, распореденост на сила во должина на незјиниот тек , расподела сила во функција на времето, на просечните и максималните протоци.

Прегледник