Разлика помеѓу преработките на „Хемиски симбол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' —
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q102500 (translate me))
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' —)
 
'''Хемиски симбол''' е еднобуквен или двобуквен знак (код) што означува еден [[хемиски елемент]], утврден со меѓународен договор. Знакот обично е изведен од [[латински јазик|латинското]] име на елементот. Само првата буква се пишува голема. На пример: „He“ за хелиум ('''''he'''lium''), „Pb“ з [[олово]] ('''''p'''lum'''b'''um''), „W“ за [[волфрам]] ('''''w'''olfram''). Привремените имиња на новооткриените или сè уште несинтетизираните елементи имаат трибуквени симболи врз основа на нивниот атмоски број. На пример, [[хасиум]]от имал привремен симбол „Uno“, согласно неговото привремено име унилоктиум ('''''u'''n'''n'''il'''o'''ctium'').
 
Покрај ова, на хемиските симболи им се додаваат надзнаци и подзнаци (горен и долен индекс) за да се претстави [[изотоп]]от на атомот. Надзнак се употребува и за да се обележи [[јонизација]] или [[оксидационен број]] на елементот.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.pmf.ukim.edu.mk/PMF/Chemistry/SHTM/SHTM-nomenklatura.htm Хемиска номенклатура и терминологија на македонски јазик] - Сојуз на хемичарите и технолозите на Македонија
 
[[Категорија:Хемиски елементи|*]]

Прегледник