Разлика помеѓу преработките на „Девелики“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 98 бајти ,  пред 10 месеци
с
Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
с
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Девелики
|name_local = Δεβελίκι
}}
 
'''Девелики''' ({{lang-el|Δεβελίκι}}) — село во [[Аристотел (општина)|Општина Аристотел]] во [[Халкидик (округ)|округот Халкидик]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија]], [[Грција]]<ref name="Kallikratis">[http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf Kallikratis law] Greece Ministry of Interior {{el icon}}</ref>. Пред реформата на локалната власт во [[2011]] година Гомати бил дел од општина Ревеник<ref name=Kallikratis>[http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf Kallikratis law] Greece Ministry of Interior {{el icon}}</ref>.
 
== Географиja и местоположба ==
== Историја==
 
По крајот на [[Балканските војни]], местото каде денес се наоѓа селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
== Демографија ==

Прегледник