Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 46 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: екваторијални → екваторски
с (Правописна исправка, replaced: екваторијални → екваторски)
[[Податотека:Hurricane Adrian May 19 915.jpg|thumb|right|325px|Ураганот Адријан]]
Во [[метеорологија|метеорологијата]]та, '''тропски циклон''' ('''тропска бура''', '''тајфун''', '''оркан'''<ref>{{ДРМЈ|оркан}}</ref> или '''ураган''', зависно од силата и локацијата) е вид систем на низок [[атмосферски притисок]] што обично се формира во [[Тропи|тропските краишта]]. Иако тие се многу разорни, тропските циклони претставуваат важен дел на системот на [[атмосферска циркулација]], што ја движи топлината од екваторијалниотекваторскиот регион до погорните географски ширини.
Еден од најпознатите урагани е „[[Рита (ураган)|Рита]]“. Тропскиот циклон кој при површината на земјата има брзина до 17 м/с се вика тропска депресија; циклон со брзина до 33 м/с се вика тропска бура, а пак циклон со брзина над 33 м/с се нарекува ураган (на Атлантикот и во источниот дел од Тихиот Океан) или [[тајфун]] (во северозападниот дел од [[Тихи океан]].
 
* Оддалеченоста од [[екватор]]от треба да изнесува најмалку 500 км.
* Промената на брзината на ветерот во целата [[тропосфера]] треба да биде многу мала. Тоа би им овозможило „организирање“ на конвекцијните облаци во циклонски систем.
Кога овие услови се исполнети и над [[океан]]от ќе се појави низок [[Атмосферски притисок|атмосферски]] притисок [[Облаци|облацитеоблаци]]те можат да се развијат и да создадат тропски циклон.
 
==Ураганот како тема во уметноста и во популарната култура==

Прегледник