Џонатан Свифт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: ) е → ) — , == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
с (Јазична исправка, replaced: ) е → ) — , == Биографија == → == Животопис ==)
}}
'''Џонатан Свифт''' ({{lang-en|Jonathan Swift}}; [[Даблин]], [[30 ноември]] [[1667]] - [[Даблин]], [[19 октомври]] [[1745]] ) е најголем англиски критичар еден од најостроумните критичари на човековата природа и општествените процеси. Негови познати дела се романот „[[Гуливеровите патувања]]“, „Битка на книгите“ и „Приказна за бурето“.
 
== БиографијаЖивотопис ==
=== Младост ===
Роден е во [[Даблин]] како второ дете на Џонатан и Абигејл Ерик Свифт. Татко му е роден во [[Ирска]], а мајка му во [[Англија]]. Неговиот татко починал седум месеци пред неговото раѓање. За неговото детство малку се знае, а фактите за него често се контрадикторни. Се верува дека мајка му се вратила во [[Англија]] додека Џонатан бил многу млад. Го оставила Џонатан кај фамилијата на својот татко. За младиот Џонатан најмногу се грижел неговиот вујко Годвин. Годвин го пратил Џонатан во гимназијата Килкени заедно со неговите роднини.
{{Ирска-био-никулец}}
{{Англија-био-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Свифт, Џонатан}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Свифт, Џонатан}}
[[Категорија:Ирски писатели]]
[[Категорија:Англиски писатели]]

Прегледник