Модулација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна| (3)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна| (3))
 
 
== Амплитудна модулација ==
{{mainГлавна|Амплитудна модулација}}
 
Кај амплитудната модулација (АМ), информацискиот сигнал ја менува амплитудата на носителот, додека фреквенцијата останува постојана. Комерцијалните [[радио-станица|радио-станици]] на [[долги бранови|долги]], [[средни бранови|средни]] и [[кратки бранови]] главно користат амплитудна модулација. Тоа е најстариот начин на модулација.
 
== Фреквенциска модулација ==
{{mainГлавна|Фреквенциска модулација}}
 
Фреквенциската модулација (ФМ) ја менува фреквенцијата на носителот во одреден опсег, додека неговата амплитуда останува константна. Комерцијалните радио-станици кои работат во опсегот на [[ултракратки бранови]] (УКБ) користат фреквенциска модулација. Се користи и за пренос на звук во телевизиски систем.
 
== Фазна модулација ==
{{mainГлавна|Фазна модулација}}
 
Фазната модулација ја менува фазата на носечката фреквенција, а притоа прави и фреквенциска модулација на носителот. Заради тоа модулираниот сигнал е сличен на фреквенциско модулираниот сигнал. Фреквенциската и фазната модулација се форми на аголна модулација (англ. angle modulation).

Прегледник