Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|
(поврзница)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|)
|симбол_опис = Симболот за батерија во ел. шема. Потекнува од шематскиот приказ на првобитна батерија — Волтиниот столб.
}}
'''Батерија''' (или '''струјосклад''') — [[електрохемија|електрохемиски]] уред во кој има складирана хемиска енергија (во форма на [[потенцијална енергија]]), која може да се конвертира во [[електрична енергија]], кога на краевите на батериите, електроди ќе се спојат со спроводник.
 
Првата позната батерија е [[багдадска батерија|багдадската батерија]] од периодот помеѓу 250 и 640 година п.н.е..
 
Модерните батерии работат на принципот кој бил измислен од страна на италијанскиот физичар [[Алесандро Волта]] (1745-1827).
 
Батерии спаѓаат во таканаречените основни извори на електрична енергија затоа што ја претвараат [[хемиска енергија|хемиската енергија]] во електрична и можат да се полнат (процесот не е реверзибилен). За разлика од батеријата [[акумулатор]]от спаѓа во електро-хемиски секундари (реверзибилни) извори на електрична енергија и можат постојано да ја конвертираат хемиската енергија во електрична и обратно (може да се полни и празни).
 
Друго име за батеријата е галвански елемент. Галвански елементи се основни хемиски извори на струја. Постојат повеќе видови на галвански елементи меѓу кои се: Волтин, Даниелов, Лекланшеов итн. Со Даниеловиот елемент лесно може да се објасни принципот на батеријата.
Батериите се класифицирани во примарни и секундарни форми:
* '''Примарните батерии''' се дизајнирани за да се користат до исцрпување на енергија, а потоа се отфрлаат. Нивните хемиски реакции обично не се реверзибилни, па затоа не можат да се полнат. Кога напојувањето на реактантите во батеријата е исцрпено, батеријата престанува со производство на струја и е бескорисна.
 
* '''Секундарните батерии''' може да се полнат; односно, тие можат со своите имаат свои хемиски реакции обратност со примена на електрична струја во ќелијата. Ова ги регенерира оригиналните хемиски реактанти, така што тие можат да се користат, дополнуваат и повторно се користат повеќе пати. [23]
 
 
== Големини на батерии ==
{{MainГлавна|Список на батерии по големина}}
Примарните батерии што се достапни на потрошувачите се движат од малите ќелии што се користат за електрични часовници, до бројот 6 ќелија што се користи за сигнални кола или други апликации со долго траење. Секундарните ќелии се направени во многу големи димензии; многу големи батерии можат да напојуваат подморница или да ја стабилизираат електричната мрежа и да помогнат да ги надминат врвните оптоварувања.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Батерии| ]]
[[Категорија:Електротехника]]

Прегледник