Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Расформирање: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎Расформирање: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|)
 
== Расформирање ==
{{MainГлавна|Прва балканска војна|Лондонски договор (1913)}}
 
Во текот на Првата балканска војна, 1912 година и на почетокот од 1913 година Скопскиот санџак бил окупиран од Кралството Србија. Врз основа на Лондонскиот договор, потпишан на Лондонската конференција 1913 година, неговите територии станале дел од Србија.

Прегледник