Прејди на содржината

Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Писмо: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилски и правописни исправки, replaced: .5 милиони → ,5 милиони using AWB)
с (→‎Писмо: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
 
==Писмо==
{{mainГлавна|Киргиска азбука}}
 
Киргискиот јазик кој се користи во [[Киргистан]] користи [[кирилица]] за негово запишување и воедно кирилицата е официјално писмо во државата. Персиско-арапското писмо се користи за запишување на киргискиот јазик кој се зборува во [[Народна Република Кина|Кина]].