Прејди на содржината

Евроазија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Геологија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5))
с (→‎Геологија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
 
== Геологија ==
{{mainГлавна|Лавразија}}
Евроазија се формирала пред 375 - 325 милиони години. Тоа се случило кога се споиле [[Сибир (континент)|Сибир]] (порано засебен континент), [[Казахстанија]] и [[Балтика]] (која била поврзана со [[Лаврентија]] (денес Северна Америка) добивајќи ја [[Евроамерика]]). Кинеските кратони се судриле со јужното крајбрежје на Сибир.
{{section-stub}}