Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 7 месеци
с
Правописна исправка, replaced: {{main| → {{Главна| (9)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (5) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: {{main| → {{Главна| (9))
 
=== Атом ===
{{mainГлавна|Атом}}
[[Податотека:Atom.png|thumb|Елементарни честички во атом од хелиум: два електрона (жолти) кои се околу јадрото, во електронската обвивка; протони (црвени) и два неутрона (зелени), кои се наоѓаат во јадрото на атомот.]]
Во [[физика]]та и хемијата, '''атомот''' претставува најмала структурна честичка на секој [[хемиски елемент]] (со тоа и на [[материја]]та) што ги има неговите карактеристични својства. Секој атом се состои од [[атомско јадро]] и [[електронска обвивка]]. Атомот се состои од неколку типови на [[Елементарна честичка|елементарни честички]]. Во јадрото се наоѓаат неутралните [[неутрон]]и и позитивно наелектризираните [[протон]]и (или ''позитрони''), додека во електронската обвивка се наоѓаат негативно наелектризираните [[електрон]]и. [[Елементарна честичка|Елементарни честички]] од кои е изграден атомот играат голема улога при дефинирањето на својствата на атомите, како и при нивното [[Хемиска врска|поврзување]] со други атоми од ист или различен [[хемиски елемент]].
 
=== Хемиски елемент ===
{{mainГлавна|Хемиски елемент}}
'''Хемиски елемент''' претставува тип на [[атом]]и кои поседуваат ист атомски број - односно кои поседуваат ист број на протони во јадрото на [[атом]]от. Хемиските елементи, исто така, поседуваат и ист број на електрони во електронската обвивка.
 
=== Соединение ===
{{mainГлавна|Соединение}}
'''Хемиските соединенија''' (или накусо само '''соединение''') се [[Супстанција|супстанции]] во чиј состав влегуваат најмалку два различни [[атом]]и<ref>[http://www.thefreedictionary.com/chemical+compound ''The Free Dictionary Online'' "Chemical compound."]</ref><ref>[http://www.nyu.edu/pages/mathmol/textbook/compounds.html Elements and Compounds<!-- Bot generated title -->]</ref>. Хемиските соединенија можат да се разложат на [[Проста супстанција|елементарни супстанции]] со одредена [[хемиска реакција]] или процес.
 
=== Супстанца ===
{{mainГлавна|Супстанца}}
=== Молекула ===
{{mainГлавна|Молекула}}
Во хемијата под поимот молекула се подразбира доволно стабилна, електронеутрална група која се состои од најмалку два атоми кои на точно определен начин се поврзани меѓу себе со [[хемиска врска]]<ref name="iupac">{{GoldBookRef|title=molecule|url=http://goldbook.iupac.org/M04002.html|year=1994}}</ref><ref>{{наведена книга|author=Pauling, Linus |title=General Chemistry|location=New York | publisher=Dover Publications, Inc.|year=1970|isbn=0-486-65622-5}}<br /> {{наведена книга| author=Ebbin, Darrell, D. |title=General Chemistry, 3th Ed.|location=Boston | publisher=Houghton Mifflin Co.|year=1990|isbn=0-395-43302-9}}<br />{{наведена книга|author=Brown, T.L. |title=Chemistry – the Central Science, 9th Ed.|location=New Jersey | publisher=Prentice Hall|year=2003|isbn=0-13-066997-0}}<br />{{наведена книга|author=Chang, Raymond |title=Chemistry, 6th Ed.|location=New York | publisher=McGraw Hill|year=1998|isbn=0-07-115221-0}}<br />{{наведена книга|author=Zumdahl, Steven S. |title= Chemistry, 4th ed.|location= Boston |publisher= Houghton Mifflin|year= 1997|isbn=0-669-41794-7}}</ref>.
 
=== Јони и соли ===
{{mainГлавна|Јони и соли}}
=== Хемиска врска ===
{{mainГлавна|Хемиска врска}}
=== Хемиска реакција ===
{{mainГлавна|Хемиска реакција}}
=== Енергија ===
{{mainГлавна|Енергија}}
 
== Поддисциплини ==

Прегледник