Разлика помеѓу преработките на „Касехемви“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 26 бајти ,  пред 7 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
}}
 
'''Касехемви''' (околу 2690 г. п.н.е., ''{{Јаз|egy|Ḫꜥj-sḫm.wj}}'' , исто така и ''Ка-сехемви'') бил последниот [[Фараон|крал]] на [[Втора египетска династија|Втората династија на Египет]]. Малку е познато за него, освен дека водел неколку значајни воени кампањи и ја изградил тврдината позната како Шунет Ел Зебиб.
 
Неговото Хорусово име ''{{Јаз|egy|Ḫꜥj-sḫm.wj}}'' може да се толкува „Две моќни сили се појавија“,<ref> Питер Клејтон, Хроника на фараоните, Темза и Хадсон ООД, 2006 мат., Стр. 26 </ref> но името е запишано во многу варијанти, како што е ''Hr-Ḫꜥj-sḫm'' „Хорус, оној чија моќ се појавува", ''ḫꜥj sḫm.wj ḫtp nṯrwj jm = f'' „две сили се појавуваат така што предците се одмараат во него“ (итн.)<ref> Јирген фон Беккерат, ''Handbuch der ägyptischen Königsnamen'' (1999). </ref>
 
== Владеење ==
Касехемви владеел речиси 18 години, во почетокот на 27 век п.н.е. Точниот датум на неговото владеење во египетската хронологија е нејасен, но е приближно помеѓу 2690 &#x2013ndash; 2670 г. п.н.е.
 
Според проучувањето на Тоби Вилкинсон на Кралските анали од древен Египет од [[Камен од Палермо|Каменот од Палермо]], Касехемви владеел 17,5 или речиси 18 години.
 
== Биографија ==
Касехемви бил наследник на [[Сет-Перибсен]], иако некои [[Египтологија|египтолози]] веруваат дека друг фараон, Касехем, владеел меѓу нив. Меѓутоа, повеќето научници веруваат дека Касехем и Касехемви се всушност иста личност.<ref>[http://www.digitalegypt.ucl.ac.uk/chronology/kingkhasekhem.html King Khasekhem] {{Семарх}}</ref> Касехем можел да го смени своето име во Касехемви откако тој го споил [[Горен Египет|Горниот]] и [[Долен Египет|Долниот Египет]] по [[граѓанска војна]] меѓу следбениците на боговите [[Хор (бог)|Хор]] и [[Сет (бог)|Сет]]. Други веруваат дека тој го поразил владеачкиот крал, Сет-Перибсен, откако се вратил во Египет по угушувањето на бунтот во [[Нубија]].
 
Касехемви е уникатен во египетската историја бидејќи ги има двата симболи на [[Хор (бог)|Хор]] и на [[Сет (бог)|Сет]] на неговиот ''[[серех]]''. Некои египтолози сметаат дека ова е обид да се обединат двете фракции; но по неговата смрт, Сет бил постојано отфрлен од серехот. Тој бил најстариот египетски крал за кој се знае дека изградил статуи за себе.
 
Касехемви изградил тврдина во [[Нехен]], и во [[Абидос]] (сега позната како Шунет ез Зебиб) и бил погребан таму во некрополата во [[Ум ел Кааб|Ум ел-Кааб]]. Тој, исто така, можеби го изгради Гиср ел-Мудир во [[Сакара]].
 
== Семејство ==
 
== Библиографија ==
{{Commons categoryрв|Khasekhemwy}}
* Тоби Вилкинсон, ''Кралски анали на древниот Египет: Каменот на Палермо и неговите поврзани фрагменти'', (Кеван Паул Интернационал), 2000.
* [http://www.touregypt.net/featurestories/khasekhem.htm Египет: Khasekhem / Khasekhemwy на 2-ри династија на Египет]
 
== Наводи ==

Прегледник