Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 85 бајти ,  пред 12 години
с
Бришење на "Ohrid-fortress.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Mattbuck п
с (Бот Додава: bs:Tvrđava)
с (Бришење на "Ohrid-fortress.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Mattbuck п)
 
[[Слика:Ohrid-fortress.jpg|thumb|left|200px|Тврдината во Охрид]]
'''Тврдина''' е одбранбена структура и еден од главните симболи на средниот век. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородник]] или заповедник на определена [[територија]].
 

Прегледник