Бели дробови: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Функција на респираторниот систем: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Функција на респираторниот систем: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
Главната функција на респираторниот систем е да обезбеди кислород, најважниот извор на енергија за келииите на човечкото тело. Вдишаниот воздух (воздухот кој се внесува при процесот на дишење) содржи кислород, кој патува низ респираторниот систем до алвеолите. Кислородот се движи надвор од алвеолите и преку циркулација на крвта се пренесува до целото тело како дел од црвените крвни клетки. Кислородот во вдишаниот воздух се разменува во алвеолите за нус производот претставува остаток од човечкиот метаболизам, јаглерод диоксидот. Воздухот кој го издишувате содржи гас наречен јаглерод диоксид. Гасот излегува од алвеолите при издишување. Да се сумира ваквата размена на гасови би било дека, вдишувате кислород, издишувате јаглерод диоксид
 
{{commonsрв|Category:Lungs}}
 
{{Анатомија на долниот респираторен тракт}}

Прегледник