Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: clean up, replaced: trans_title= → title= (2) using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
| managerclubs7 = [[ФК Фулам|Фулам]]
}}
'''Славиша Јокановиќ''' (роден на 16 август 1968 година ) е српски поранешен фудбалер кој настапувал во касните 80- ти години и раните 90-ти години, а моментално е менаџер на англискиот фудбалски клуб [[ФК Фулам|Фулам]].
 
Физички спремен играч, со одрдени вештини, но и со одлична способност во воздухот, многу важен играч од средниот ред<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/euro2000/teams/yugoslavia/squad/746803.stm Euro 2000 profile]; [[BBC Sport]]</ref> кој имресивно настапувал за [[ФК Партизан|Партизан]] пред да помине 7 години во шпанската [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] со три различни клубови, настапувајќи на 208 натпревари и постигнувајќи 31 гол, главно за [[ФК Тенерифе|Тенерифе]].Тој исто така настапувал две години за [[ФК Челзи|Челзи]] кон крајот на неговата кариера, и ја претставувал репрезентацијата на [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|Србија и Црна Гора]] на [[Светско првенство во фудбал 1998|Светското првенство во Франција 1998]] година и [[УЕФА Еуро 2000|Евро 2000]], при што забележал 64 настапи со десет постигнати голови.

Прегледник