Разлика помеѓу преработките на „Лорис Кариус“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (Додадена категорија)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
|nationalteam-update =
}}
'''Лорис Свен Кариус''' ({{роден на|22|јуни|1993}}) е германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] во [[Премиер лигата]]. Тој ја претставувал Германија на ниво на младите репрезентации.
 
Кариус ја започнал својата кариера со [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] пред да се пресели во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија во Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на [[Бундеслига]]та пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4,75 милиони фунти.

Прегледник